Daily Southtown Local Scoreboard for Wednesday, Oct. 8, 2019

Chicago Tribune Sports 1 month ago

Note: Schedules are subject to change because of weather and other factors.

FOOTBALL

HIGH SCHOOLS

WEEK 7

FRIDAY’S GAMES

ILLINI LAND OF LINCOLN

Raby vs. Morgan Park vs. Gately Stadium, 7:15 p.m.

METRO SUBURBAN RED

Christ the King at Chicago Christian, 7:30 p.m.

SOUTH SUBURBAN BLUE

Oak Forest at T.F. North, 7 p.m.

T.F. South at Bremen, 7 p.m.

Tinley Park at Hillcrest, 7 p.m.

SOUTH SUBURBAN RED

Eisenhower at Evergreen Park, 7 p.m.

Oak Lawn at Richards, 7 p.m.

Reavis at Argo, 7 p.m.

SOUTHLAND

Bloom at Kankakee, 7 p.m.

Crete-Monee at Thornwood, 7 p.m.

Rich East at Rich Central, 7 p.m.

Thornton at Rich South, 7 p.m.

SOUTHWEST SUBURBAN

Bradley-Bourbonnais at Stagg, 7:15 p.m.

Homewood-Flossmoor at Lincoln-Way West, 7:30 p.m.

Lincoln-Way Central at Andrew, 7 p.m.

Lockport at Lincoln-Way East, 7 p.m.

Sandburg at Bolingbrook, 7:15 p.m.

NONCONFERENCE

Carmel vs. Joliet Catholic at Joliet Memorial Stadium, 7:30 p.m.

Champaign Centennial at Thornridge, 7:30 p.m.

De La Salle at Mount Carmel, 7 p.m.

Marian Catholic at St. Rita, 7:30 p.m.

Nazareth at Marist, 8 p.m.

Notre Dame vs. Leo at Kroc Center, 7:30 p.m.

St. Laurence at Brother Rice, 7:30 p.m.

Shepard at Lemont, 7 p.m.

SATURDAY’S GAMES

Providence vs. DePaul Prep at Chicago Academy, noon.

LOCAL COLLEGES

MSFA MIDWEST

St. Francis at Lindenwood-Belleville, 1 p.m.

St. Xavier at Robert Morris, 7 p.m.

TUESDAY’S EVENTS

HIGH SCHOOLS

BOYS AND GIRLS CROSS COUNTRY

Argo, Oak Lawn, Tinley Park at Richards, 4:30 p.m.

Bremen, Lemont at T.F. North, 4:30 p.m.

Evergreen Park, T.F. South at Oak Forest, 4:30 p.m.

Hillcrest, Reavis, Shepard at Eisenhower, 4:30 p.m.

BOYS SOCCER

Bradley-Bourbonnais at Lincoln-Way West, 6:30 p.m.

Homewood-Flossmoor at Lincoln-Way East, 6:15 p.m.

Lincoln-Way Central at Stagg, 6:15 p.m.

Lockport at Sandburg, 6:15 p.m.

Mount Carmel at Loyola, 5:30 p.m.

Providence at Brother Rice, 7 p.m.

Rich East at Kankakee, 4:30 p.m.

Rich South at Crete-Monee, 4:30 p.m.

St. Ignatius at St. Laurence, 6 p.m.

St. Rita at De La Salle, 6:30 p.m.

Shepard at Eisenhower, 5 p.m.

Thornton co-op at Bloom, 4:30 p.m.

GIRLS VOLLEYBALL

Andrew at Lincoln-Way Central, 5:30 p.m.

Beecher at Tri-Point, 6:30 p.m.

Bradley-Bourbonnais at Stagg, 6 p.m.

Bremen at Evergreen Park, 5:30 p.m.

Crete-Monee at Thornridge, 6 p.m.

Donovan at Illinois Lutheran, 6:30 p.m.

Hillcrest at Eisenhower, 6 p.m.

Homewood-Flossmoor at Bolingbrook, 6 p.m.

Joliet Central at Rich East, 6 p.m.

Kankakee at Thornton, 5:30 p.m.

Lemont at Reavis, 5:30 p.m.

Lincoln-Way East at Lockport, 5:30 p.m.

Loyola at Providence, 6 p.m.

Marian Catholic at Nazareth, 6:15 p.m.

Rich Central at Rich South, 5:30 p.m.

Richards at Oak Forest, 5:30 p.m.

St. Laurence at DePaul Prep, 6 p.m.

St. Viator at Marist, 6:15 p.m.

Shepard at T.F. North, 5:30 p.m.

Thornwood vs. Bloom at Bloom Trail, 6 p.m.

Tinley Park at Argo, 5:30 p.m.

MONDAY’S RESULTS

BOYS GOLF

REGIONALS

CLASS 3A HOMEWOOD-FLOSSMOOR

Advancing teams: Lincoln-Way Central 319, Lockport 323, Homewood-Flossmoor 324.

Top individual: Sean Curran, L-Way Central 72.

Advancing individuals: Billy Nagel, Andrew, 78; Matt Kelley, L-Way East, 82; Dylan Drogemuller, L-Way East; 82; Jason Lange, L-Way East, 83; Ethan Healy, L-Way West, 84; Aidan Healy, L-Way West, 87; Alex Goetsch, L-Way East, 88; Zack Phelps, L-Way West, 89; Glenn Jackson, L-Way West, 89; Owen Smyth, Andrew, 91.

CLASS 3A SANDBURG

Advancing teams: Sandburg 301; Marist 337, Stagg 464.

Top individual: Max Farley, Sandburg, 73.

Advancing individuals: Jimmy LaMantia, Richards, 86; Sean Hendrickson, Richards, 89; Vince Jabczynski, T.F. South, 89; Juan Rangel, Reavis, 94; Jim Coan, Reavis, 95; Mike Hendrickson, Richards, 96; Tadge Spillane, Ok Lawn, 96; Kevin Laurencell, Richards, 98; David Gilgenberg, Reavis, 98; Jack Collins, Eisenhower, 99.

CLASS 3A LYONS

Advancing local individuals: David Davila, Argo, 92; Alec Jenkins, Argo, 95.

CLASS 2A LEMONT

Advancing teams: Providence 314, Lemont 338, Joliet Catholic 348.

Top individual: Davis Billows, Providence, 74.

Advancing local individual: Spencer Smolenski, Rich Central, 108.

CLASS 2A MARIAN CATHOLIC

Advancing teams: Brother Rice 330, Marian Catholic 348, Evergreen Park 375.

Top individual: Michael Mullarkey, Brother Rice, 79.

Advancing individuals: Mark Thornton, Tinley Park, 82; Ryan Krell, Oak Forest, 86; Nolan Oganovich, Bremen, 89; Davir Prim, Oak Forest, 94; Tim Forrest, Bremen, 99; Deven Peters, Tinley, 99; Declan Kneita, Oak Forest, 102; Sean Maurer, Oak Forest, 104; Collin DeVries, Tinley, 110; Dominick Owens, T.F. North, 110.

CLASS 2A ST. RITA

Advancing local individuals: Christ Welton, Mount Carmel, 81; Liam McKillop, St. Rita, 83; Ahmad Raouf, Mount Carmel, 86; Robert Moore, St. Laurence, 87; Tony Zarnowski, St. Laurence, 87.

CLASS 1A WATSEKA

Advancing local team: 1. Beecher 347.

Advancing local individual: Dylan Flaig, Illinois Lutheran, 81.

BOYS SOCCER

Kankakee 7, Rich Central 0

GIRLS VOLLEYBALL

Homewood-Flossmoor d. Richards 25-17, 25-11

H-F (21-3): Lia Sidberry 8 kills. Aisha Al-Amin 10 assists.

SUNDAY’S RESULTS

LOCAL COLLEGES

MEN’S SOCCER

Lewis 2, Quincy 0

Lewis (7-1-2, 4-1-2 GLVC): Alexis Ibarra-Robles 2 goals.

WOMEN’S SOCCER

Lewis 2, Quincy 1

Lewis (5-4-1, 3-3-3 GLVC): Kailey Parnello, Christine Szymanski goal each.

SATURDAY’S LATE RESULTS

LOCAL COLLEGES

MEN’S SOCCER

St. Francis 3, Robert Morris 2

St. Francis (7-2-2, 4-1): Reuel Erastus-Obilo 2 goals.

St. Xavier 4, Trinity International 1

St. Xavier (5-3-1, 4-0): Victor Valencia goal, 2 assists.

WOMEN’S SOCCER

Trinity International 1, St. Xavier 0

NEWS AND NOTES

St. Xavier wide receiver Nick Czeszewski was named MSFA Midwest Offensive Player of the week. .. Lewis’ C.J. Couper (men’s soccer) was selected GLVC Defensive Player of the Week. ... Kailey Parnello (offense) of Lewis was chosen conference offensive player of the week.

Compiled by Josh Krockey.


Source link
Read also:
Chicago Tribune › Sports › 1 month ago
Undefeated Mount Carmel and Crete-Monee nip at the heals of top-ranked Lincoln-Way East in the latest Daily Southtown football rankings.
Chicago Tribune › Sports › 1 month ago
Thornton makes its season debut while Andrew inches up a spot in the Daily Southtown's football rankings.
Chicago Tribune › Sports › 1 month ago
Scores, schedules and highlights in Sports from around the Southland.
Chicago Tribune › Sports › 1 month ago
Scores, schedules and highlights in Sports from around the Southland.
Chicago Tribune › Sports › 3 weeks ago
Scores, schedules and highlights in Sports from around the Southland.
Chicago Tribune › Sports › 2 weeks ago
Scores, schedules and highlights in Sports from around the Southland.
Chicago Tribune › Sports › 1 week ago
Lincoln-Way East, with Mount Carmel and Crete-Monee looming, continues its stay atop the Daily Southtown's football rankings.
Chicago Tribune › Sports › 1 month ago
Scores, schedules and highlights in Sports from around the Southland.
Chicago Tribune › Sports › 1 month ago
Scores, schedules and highlights in Sports from around the Southland.
Chicago Tribune › Sports › 1 month ago
Scores, schedules and highlights in Sports from around the Southland.
Sign In

Sign in to follow sources and tags you love, and get personalized stories.

Continue with Google
OR